ERASMUS+ 2023/2024
Skupinové mobility žiakov
ŠPANIELSKO - Granada
18. - 25. október 2023
Kultúrne dedičstvo, zvýšenie európskeho multikultúrneho povedomia
Deň 1
V skoré ráno sme sa stretli pred školou, rozlúčili sa a začali našu dobrodružnú cestu. Autobusom sme sa dopravili na medzinárodné letisko vo Viedni. Pre mnohých prvá skúsenosť s leteckým cestovaním. Množstvo ľudí, informačných tabúľ, orientácia a neposlednom rade prvýkrát zodpovednosť „samého za seba“. Komunikácia v cudzom jazyku, drobný stres, ... . Všetko sme bez problémov zvládli a nasadli sme na linku Viedeň – Malaga. Po takmer štvorhodinovom lete sme pristáli v stále slnečnom Španielsku. Hoci už bol neskorý podvečer, svetlo nám umožnilo pozorovať krajinu, keď sme sa autobusom presúvali do vnútrozemia. Do historického mesta Granada sme prišli už po tme. Ubytovali sme sa v priamom centre mesta v Hosteli Arriola, ktorý nás prekvapil nielen príjemným ubytovaním, výbornou večerou, ale aj vľúdnym a priateľským prístupom zamestnancov. Vo všeobecnosti bola strava počas celého nášho pobytu výborná a aj tradične španielska. Po výdatnej večeri sme sa uložili na zaslúžený oddych s očakávaním nového.
Deň 2
Po výdatných raňajkách na nás už čakala „naša Lilla“ – študentka, ktorá sa stala našou sprievodkyňou celým týždňom v Španielsku. Odviedla nás do partnerskej školy - Centro Juan XXIII Cartuja. Tam už na nás čakalo nielen vedenie školy, ale najmä žiaci. Uvítanie bolo veľmi neformálne a typicky španielsky spontánne a veselé. V rámci prvého stretnutia nám mladí Španieli predstavili nielen svoju krajinu, ale aj národné jedlá, zvyky, kultúru, osobnosti a v neposlednom rade mesto Granadu – ako takú. My sme taktiež predstavili Slovensko a jeho tradície, no aj našu školu a obec. A aby nezostalo iba pri rečiach – našu prezentáciu sme zakončili ochutnávkou syra, korbáčikmi, parenicami a inými – ktoré sme priviezli ako darček zo Slovenska. Nasledovali zoznamovacie aktivity. Zatiaľ čo my – učitelia, sme si prezerali školu a jej okolie v sprievode riaditeľa školy, ktorého žiaci inak neoslovia, iba „Don Pedro“, naši žiaci trávili čas so španielskymi rovesníkmi. Hoci jazykovej bariéry sa mnohí obávali žiadna neexistovala. Bolo úžasné pozorovať, ako od prvej chvíle fungujú, akoby sa poznali roky. Výborné vzťahy a uvoľnená komunikácia nás sprevádzali celým týždňom. Po dopoludní plnom zážitkov sme sa vrátili do nášho hotela na obed a krátky odpočinok.
Hoci počasie sa nás snažilo odradiť od vonkajších aktivít – my sme sa nedali a poobede sme sa vydali na pešie objavovanie historického centra Granady. Trochu „omylom“ sme sa ocitli v Kráľovskej nemocnici – Hospital Royal – budove zo 16. storočia, ktorá dnes slúži ako budova univerzity. Mnohé jej časti sú však sprístupnené návštevníkom, čo nám umožnilo pozrieť si nielen rôzne drobné expozície, ale najmä nádhernú španielsku architektúru – vnútorné dvory a nádvoria s pomarančovníkmi, fontány, sochy a iné. Užasnutí sme zostali pri „objavení“ obrovskej univerzitnej knižnice ako z filmov o Harrym Potterovi. Ďalšie túlanie mestom sme spojili s ochutnávkou tradičnej španielskej cukrovinky – Pionono. Počasie nás nakoniec podržalo a lejak sa spustil vo chvíli, keď sme sa vrátili na večeru. Daždivá noc nám dopriala sladký spánok.
Deň 3
Zobudili sme sa už do polojasného teplého rána. Po raňajkách sme sa vybrali na dopoludnie s vedou – do vedeckého parku – Science Park. Ako prvú sme si vybrali expozíciu nehôd, nebezpečenstiev a pracovných úrazov. Okrem následkov automobilových nehôd, zemetrasení, úniku plynu a podobne, sme si tu mohli vyskúšať manuálne zručnosti potrebné k výkonu niektorých povolaní (pásová výroba, vysokozdvižný vozík, a pod.). Nasledoval pavilón vypchatých zvierat. S nadšením sme sledovali výjavy lovu zvery, skoky antilop, diviaky, zebry, tigre – všetky ako živé. V exteriéri parku sme si pozreli ukážku lovu rôznych dravých vtákov. Hoci sprievodné slovo bolo v španielčine, neubralo nám to na zážitku. Vrcholom predstavenia bolo pozorovanie supov pri rozoberaní „zdochliny“. Ďalšou zastávkou bol pavilón ľudského tela, ktorý sme niektorí navštívili aj viackrát. Množstvo exponátov počnúc vývinom človeka až po genetiku, operačné nástroje, liečivá a názorné ukážky poranení a ochorení ľudského tela bolo nekonečné. Interaktivita tohto pavilónu nás pohltila. Záverečnou čerešničkou na torte bola návšteva pralesa. BioDomo – časť vedeckého parku – nám umožnil nazrieť najskôr do podmorského sveta a následne sa poprechádzať v takmer prirodzenom prostredí lemurov, krokodílov, korytnačiek, jašteríc a tropického vtáctva.
Po obede a krátkom oddychu nás opäť čakalo poznávanie mesta a jeho pamiatok. Iba pár desiatok metrov od nášho ubytovania sme mali možnosť navštíviť prvý z množstva kláštorov v Granade. Monastery San Jeronimo z 15. storočia je kláštor, ktorého stavba trvala takmer 300 rokov. Jeho architektúra nás nadchla a nevedeli sme sa nabažiť rôznych detailov, ale aj mohutnosti a atmosféry, ktorá na nás dýchala z každého kúta. A to sme ani netušili, aké ďalšie nádhery nás čakajú neskôr.
Kartuziánsky kláštor s názvom „De La Cartuja“ bol ďalším skvostom v zozname. Miesto neuveriteľnej krásy s interiérom zdobeným tak, že sme nevedeli, čo obdivovať ako prvé - podrobné rezby, mramorové dekorácie, obrazy a sochy svätých alebo farebné fresky na strope. Exteriér bol opäť úžasný, pomarančovníky, fontány, pokojné záhrady.
Deň 4
V sobotu sme sa zobudili do polooblačného rána a ani sme netušili, aký nádherný slnečný deň na nás čaká. Dopoludnie sa nieslo v znamení fascinujúcich pamiatok bezprostredného centra mesta. Iba kúsoček od nášho hotela sa nachádzala Katedrála „De Granada“ – jedna z najnavštevovanejších pamiatok nielen v Španielsku, ale v celej Európe. Navonok nádherná, no „všedná“ katedrála nám vyrazila dych hneď po vstupe. Mohutnosť interiéru umocňovali detaily na každom centimetri. Hlavná loď o rozmeroch väčších ako futbalové ihrisko svedčí o majestátnosti tejto stavby. Bočné oltáre s nespočetnými obrazmi, sochami, freskami a zdobením je nemožné slovami opísať. Atmosféru tohto miesta si však mnohí ponesieme ešte dlho vo svojom vnútri.
V tesnej blízkosti – ako súčasť Katedrály sme mali možnosť navštíviť Kráľovskú kaplnku – miesto posledného odpočinku španielskych panovníkov. Významnosť tejto pamiatky pre Španielov sme pochopili vo chvíli, keď sme prechádzali vstupnou kontrolou. Počas celej prehliadky nás sledovali pozorné oči bezpečnostných služieb a akýkoľvek zákaz fotografovania bol samozrejmosťou.
Top pamiatkou španielskej Andalúzie a nerozlučnou súčasťou mesta Granada je Alhambra.
Alhambra (doslovne Červený hrad) je stredoveký komplex palácov a pevností maurských panovníkov Granady. Fakt, že pri plánovaní našej cesty do Španielska bolo ako prvé potrebné zaistiť vstupenky práve na toto miesto niekoľkomesačnom predstihu - umocnil naše očakávania. Vstup len s platným cestovným pasom a vstupenkou zakúpenou na konkrétne meno dokazuje, že ide o skutočne výnimočné miesto. Krásu a jedinečnosť Alhambry ťažko opísať slovami. História a obrovská zručnosť umelcov z dôb dávno minulých na nás dýchala z každého rohu. Navyše teplý slnečný deň nám umožnil vychutnávať si záhradné exteriéry a výhľady na mesto plnými dúškami. Letný palác so záhradami s názvom „Generalife“ nám poskytli relax na záver náročného, no nádherného dňa.
Deň 5
Nedeľné dopoludnie nás čakala jedna z posledných historických pamiatok našej cesty. Sacromonte Abbey (Opátstvo Sacromonte) nás prekvapilo najmä kaplnkami tesanými do kameňa v podzemí. Čo nás neprekvapilo, no opäť pohladilo na duši, boli nádvoria s pomarančovníkmi a pokojná atmosféra, na ktorú sme si už akosi zvykli. Hoci cestou tam sme využili miestnu autobusovú dopravu – čo bol sám o sebe zážitok – naspäť sme sa rozhodli pre pešiu chôdzu. Cestou späť do centra mesta sme tak mali možnosť si pozrieť typické španielske obchodíky a trhy. Využili sme aj príležitosť objavovať ponuku jedál. Všetci sme ochutnali čerstvo upečené „cookies“, ktoré síce nie sú typicky španielske, no napriek tomu boli pre mnohých novinkou. Obchody však ponúkali omnoho viac. Nakúpili sme suveníry – výroby z kože, magnetky, pohľadnice, obrázky a iné. Nedeľné predpoludnie sme sa tak stali súčasťou bežného dňa v centre Granady. Cestou k hotelu sme ešte zahliadli sochu Krištofa Kolumba a pripomenuli si významy jeho objavov pre Španielsko.
Jeden z najúžasnejších pohľadov na mesto Granada je počas západu slnka. Najvyhľadávanejším miestom na pozorovanie tohto momentu je „Mirrador de San Nicolás“ – vyhliadka navštevovaná turistami z celého sveta. Žiaľ, nám sa západ slnka na tomto mieste vidieť nepodarilo, keďže harmonogram sme mali naozaj nabitý. Navyše, silný vietor nám znepríjemnil výhľad, no napriek tomu bol pohľad na mesto nádherný a mnohým sa určite vryl do pamäti.
Večer nás už čakal kultúrny program. V rámci spoznávania španielskych tradícií sme sa zúčastnili predstavenia „Flamenco show“. V unikátnom štúdiu v centre mesta nás nadchla atmosféra, hudba, tanec. Úžasný temperament a rýchlosť pohybov tanečníkov sme sledovali so zatajeným dychom. Hoci sme pred predstavením nevedeli čo očakávať a či viac ako hodinové predstavenie nebude príliš nudné a nezaujímavé, práve opak bol pravdou. Celú hodinu sme sledovali príbeh muža a ženy vyjadrený pohybmi celého tela s fantastickým živým spevom plným emócií.
Deň 6
V pondelok ráno sme opäť smerovali do školy. Tešili sme sa nielen na program, ktorý pre nás v škole pripravili, ale najmä na našich nových španielskych kamarátov. „Vyučovanie“ nás nesklamalo ani tentokrát. Hodina robotiky bola veľmi zaujímavá a poučná. Starší žiaci za pomoci mladších spolužiakov nám predviedli, ako vedia jednoduché roboty programovať, ako ich využívajú pri vyučovaní rôznych predmetov a, samozrejme, nám umožnili si podobné aktivity aj vyskúšať. Keďže skúsenosti s programovaním robotov v našej škole zatiaľ nemáme, bolo to pre nás veľmi inšpiratívne. Hoci počasie nebolo ideálne, španielska hodina telesnej výchovy sa konala vonku bez ohľadu na mierny dážď a mračná. Pri flórbale, basketbale a ďalších hrách sme si utužili vzťahy nielen so španielskymi žiakmi, ale aj medzi sebou. Hoci pohybové aktivity nie sú medzi našimi žiakmi na hodinách telesnej výchovy vždy obľúbené, tu sa zapájali všetci a atmosféra bola naozaj výborná. Veľká prestávka – opäť na školskom dvore – vytvorila priestor pre nezáväzné rozhovory, výmenu kontaktov, pozorovanie okolia. Ďalšiu možnosť naučiť sa niečo nové o Španielsku, kultúre, športe a iných nám pripravili Španieli v podobe zábavného kvízu. Súťaženie v skupinách nám prinieslo nielen množstvo informácií, ale najmä možnosť aktívne používať angličtinu ako dorozumievací prostriedok.
Popoludní nás čakala pláž. Nasadli sme na linkový autobus a po takmer dvojhodinovej ceste z hôr až na úroveň mora sme dorazili do mestečka Salobreňa. Predpoveď počasia nám vôbec nepriala, no my sme verili. Oplatilo sa, už cestou k pláži sa začalo ukazovať slnko a pobyt pri vode sme si mohli naplno užiť. Pre mnohých žiakov to bol prvý „dotyk“ so slanou morskou vodou a morskými vlnami. Súčasťou nášho pobytu pri mori bol aj neskorý obed v reštaurácii priamo na pláži. Všetci sme tak mali možnosť ochutnať jedlá stredomorskej kuchyne – ryby, morské plody – dokonca aj mušle. Dážď na ceste domov nám už nemohol pokaziť náladu.
Deň 7
Utorok – náš posledný deň v škole. Čakala na nás hodina angličtiny v maturitnom ročníku. Táto hodina nás ubezpečila, že naše komunikačné schopnosti a vedomosti z anglického jazyka sú na vyššej úrovni ako majú španielski maturanti. Napriek tomu ich snaha porozumieť a dorozumieť sa s nami bola obdivuhodná. Následne sa jazykové rozdiely úplne zmazali na hodine telesnej výchovy. Šport je jazykom univerzálnym a rozumieť si pri ňom vieme aj bez slov. Po telesnej výchove a veľkej prestávke sme sa presunuli do učebne informatiky. Tu sme sa naučili vytvárať aplikáciu na výpočet BMI indexu. Spojili sme teda šport, angličtinu a informatiku do jedného celku. Nasledovala najsmutnejšia časť pobytu v Španielsku. Lúčenie nemalo konca-kraja. Španielom sme rozlúčku osladili slovenskými Horalkami, ktoré zaznamenali obrovský úspech. Pri pohľade na našich žiakov by nikto neveril, že sa s týmito kamarátmi spoznali len pred pár dňami. Veríme, že nadobudnuté priateľstvá a kontakty pretrvajú a podľa slov pána riaditeľa Diaz Cana sme zanechali veľmi dobrý dojem a urobili sme nielen Slovensku, ale aj našej obci a škole dobré meno do budúcna.
Zatiaľ čo v pondelok sme smerovali „dole“ – k moru, v utorok popoludní nás čakali hory. Vo výške viac ako 2500 m.n.m sme navštívili lukratívne lyžiarske stredisko Sierra Nevada. Tento najjužnejší ľadovej Európy nás očaril fantastickými panorámami. Napriek tomu, že mimo sezóny bolo stredisko vyľudnené, mohli sme si vychutnať nielen výhľady, ale aj horúcu čokoládu a sladké Churros.
Deň 8
Hoci neradi, po raňajkách sme sa vydali na spiatočnú cestu domov. Pred samotným odletom zo Španielska sme ešte mali možnosť stráviť čas v prímorskom meste Malaga, rodisku Pabla Picassa. Žiaci v rámci osobného voľna objavovali samotné centrum mesta. Spoločne sme sa potom presunuli do prístavu, kde nás zaujali plachetnice, jachty, ale aj reštaurácie a obchody, v ktorých sme dokúpili posledné suveníry a zjedli náš posledný „španielsky“ obed.
Cesta nám ubehla rýchlo, bola bezproblémová a návrat domov podľa plánu. Šťastní – že všetko prebehlo nadštandardne, smutní, že už je koniec, no plní dojmov, nezabudnuteľných chvíľ a zážitkov na celý život sme ukončili jednu etapu nášho Erasmového „života“.
Mgr. Peter Janáč
Mgr. Andrea Janáčová
Po projekte o projekte
"Som šťastná, že sme mali takúto možnosť v takomto skorom veku cestovať a spoznať "vonkajší" svet. Všetky tie pamiatky a celkovo iný životný štýl, kultúra, prístup k ľuďom sa mi zapáčil. Keď sme navštívili školu v Granade a mohla som našu porovnávať, tak som zistila, že na tom nie sme až tak zle. Nie, že by to mali zlé, ale bolo vidieť nejaké nedostatky, ktoré u nás nie sú." (Júlia)
"Veľmi sa mi v Španielsku páčilo. Prekvapilo ma, ako sú tam ľudia komunikatívny, otvorení a veľmi milí. Celkom mi to otvorilo oči, ako dobre to funguje vo svete." (Adam)
"V Španielsku bolo perfektne. Všetko bolo nad moje očakávania. Jedlo sme tam mali tiež dobré." (Simon)
"Granada bola super. Páčili sa mi tam rôzne pamiatky, Ľudia sú tam veľmi milí a radi sa s vami zarozprávajú. " (Karolína)
"Za mňa bola cesta do Španielska jedno veľké dobrodružstvo plné spoznávania a učenia sa nových vecí. Veľa sme sa naučili a spoznali mnoho nových miest. Našli sme si a vytvorili nové priateľstvá v škole s ostatnými žiakmi a keby mám v budúcnosti znovu možnosť vrátiť sa do Španielska, neváhala by som. " (Lea)
"Bol to super zážitok, na ktorý nikdy nezabudnem. Som vďačný za túto možnosť a skúsenosť. Veľmi sa mi v Španielsku páčilo. " (Tomáš)
Fotogaléria
- zatiaľ žiadne údaje