Projektový zámer - Lúka plná života bol realizovaný v areáli našej školy, s finančnou podporou Zeleného vzdelávacieho fondu 5/2023 formou dotácie z Environmentálneho fondu. Predkladateľom bola Základná škola s materskou školou SNP 5, Uhrovec. Areál základnej školy s materskou školou sa rozprestiera v centre obce Uhrovec. Športoviská aj areál je prístupný na voľnočasové aktivity a oddych pre deti aj ostatných obyvateľov obce. Celý areál je obklopený zeleňou a vegetáciou, ktorá je zvolená tak, aby plnila aj edukatívnu funkciu. Jednotlivé drevené architektonické prvky a informatívne tabule boli opotrebované časom a poveternostnými vplyvmi a tak si vyžadovali renováciu. Niektoré časti trvalkového záhonu si tiež vyžadovali obnovu.
Za hlavné ciele projektu - ,,Lúka plná života“ sme si stanovili: realizovať renovácie poškodených drevených prvkov a informačných tabúľ, vysadiť kvetinovú a medonosnú lúku, vybudovať oddychovú zónu s vyvýšenými záhonmi a bylinkovou špirálou. Plán aktivít, prostredníctvom ktorých sme uskutočnili uvedené ciele, sme presunuli na jarné mesiace. Prvou dôležitou úlohou bolo odstránenie pôvodnej vegetácie a úprava terénu, čo bolo potrebné na založenie medonosnej kvetinovej lúky. Tieto pracovné činnosti sme realizovali s pomocou našich žiakov. Súbežne prebiehala renovácia drevených prvkov a pôvodných informačných tabúľ umiestnených v areáli školy. Inštalovali sme aj novú náučnú tabuľu s názvom Príroda nie je smetisko. Zakúpili sme 5 vyvýšených záhonov, do ktorých žiaci vysadili liečivé rastliny, jahody, reďkovku a hrach. Žiaci 2. stupňa absolvovali workshop s praktickými aktivitami a prednášku o liečivých rastlinách, zásadách vysádzania a starostlivosti o rastliny v bylinkovej špirále a vyvýšených záhonoch. Suroviny a nádobky potrebné na prípravu domácej kozmetiky sme využili na hodinách chémie, kde žiaci pripravovali balzamy na pery a pleťový krém. Žiaci 1. stupňa sa zúčastnili na exkurzii vo Včelárskej záhrade v Smoleniciach, kde sa dozvedeli nové zaujímavosti zo života tohto hmyzu, ochutnávali produkty včiel a vyrábali sviečky z včelieho vosku. Súčasne prebiehali aj iné sprievodné aktivity, ktorými sme chceli priblížiť realizáciu projektu a jeho význam. Deti aj so svojimi rodičmi a príbuznými sa zapojili do výzvy a zhotovovali kŕmidlá a vtáčie búdky, aby sme spestrili biodiverzitu v okolí školy a tiež výtvarne spracovali svoje predstavy o kvitnúcej lúke.
Uvedené aktivity sme realizovali s dôrazom na využiteľnosť nových ekologických prvkov do budúcnosti vo výchovno-vzdelávacom procese.